Екип:
В четвърта "Б" възрастова група се обучават 18 деца.
Екипът на възрастовата група ще работи през настоящата учебна година в две направления: Формиране на екологосъобразно поведение у децата и готовност за училище.
Изграждането на екологична култура при децата от предучилищна възраст е част от цялостната образователно-възпитателна работа в детската градина. Работата за формиране на екологична култура у децата на тази възраст ще усъвършенстваме чрез непосредствено общуване на детето с природата. А това е най-приятната задача – да запознаем децата с родната природа, с растенията, с животните и по този начин да развиваме у тях интереси, любознателност, и да ги възпитаме в правилно поведение сред природата.
Важно е да се изградим у децата правилно отношение към всичко живо, така че пред тях постепенно да се разкрива мястото на човека в природата.
С общи усилия се надяваме да постигнем резултати в няколко насоки, а именно:
- децата да изградят ценности, полезни както за тях, така и за обществото като цяло;
- да обогатим знанията на децата за природата и да им дадем възможност за действено отношение към нея;
- ние, учителите да създаваме условия, благоприятстващи формирането на ново екологично мислене у децата и повишаване нашите професионални компетенции. Надяваме се поставените основи в детската градина, като звено от образователната ни структура да продължи и в бъдеще, когато детето вече няма да бъде дете, а зрял човек, който я обича и опазва за бъдещите поколения
Второто направление по което ще работим е подготовка и готовност на децата за училище.
Готовността за училищно обучение е резултативен израз на подготовката –съвкупност от личностни качества, знания, умения и начини на действие, необходими за образователния процес в училище, за новата социална позиция на ученика, за адекватна ориентация и адаптация в променящата се среда.
– подготовка за нов междукултурен модел за предучилищно и начално училищно образование – социалното, емоционалното, двигателното, познавателното и художествено-приложното развитие са взаимно свързани и са подготвени като образователни приоритети в зависимост от опита на децата.
Очакваните резултати:
– общо-психологическа и личностна подготовка за училищно обучение, а ученето е уникална ценност за всяко дете;
– подготовка за саморегулиране от позицията на новата „социална роля-ученик” и е образователна среда за прехода от външна към вътрешна готовност за училище, който определя ценността и самоинициативата на детето за учене;
– подготовка за самодисциплина и толериране на личностната автономия като стартови позиции на образованието в училище;
– откриване и стимулиране на образователния потенциал на всяко дете чрез използването на личния опит – „каквото детето може да прави, а не – каквото не може”, което се рационализира при подходящи условия. По думите на Х. Плакроуз „училището е център за подкрепа”.