Съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, предучилищното образование се осъществява при осигурена среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и възможности за опазване на физическото и психическото му здраве.
Програмната система „Аз променям света” с автор проф. д-р Ирина Колева, по която дълги години работи ДГ „Мир”-Мездра с детска група с. Долна Кремена, е ориентирана към педагогическо взаимодействие в интеркултурна образователна среда. Философията и се определя от Закона за предучилищно и училищно образование, както и съпътстващите го държавни образователни стандарти по предучилищно образование. В нея за първи път в историята на българското предучилищно образование се разработва и внедрява ситуационният подход със съответстващата технология на проблемната педагогическа ситуация.
Проследяването на постиженията на детето се осъществява от учителите на съответната група в началото и в края на учебното време по образователните направления.
Детската градина, издава удостоверение за задължително предучилищно образование за децата, записани за задължително предучилищно образование в края на предучилищното образование. Удостоверението описва готовността на детето за постъпване в първи клас и в съответствие с очакваните резултати .
Създадени са условия за провеждане на допълнителни педагогически дейности за развитие на способностите и компетентностите на децата.
Популяризиране, изява и презентиране творчеството на децата: изложби на всекидневното творчество на децата.
Разработена е действаща Програмна система на детската градина.
През учебната 2022/2023г. към основните форми на педагогическо взаимодействие на основание чл.5, ал. 3 от Наредба № 13/21.09.2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование се добавя самостоятелно образователно направление по интеркултурно образование „Етнокултурно взаимодействие“, което е насочено към съхраняване и осъществяване на взаимоотношенията между всички участници в образователния процес, формирайки качества като уважение, емпатия, доверие, приемане и зачитане на различията. Приемането на културното многообразие, на съхранението и развитието на различните културни идентичности са ключови за постигането на етнокултурно взаимодействие.
В програмното съдържание по „Етнокултурно взаимодействие“ е залегнала хуманистичната идея за правата, уникалността и суверенността на личността; за разширяване възможностите за нейната многостранна социална реализация; за интеркултурността като възможност за взаимно обогатяване и естествен мост за взаимно опознаване и приемане. Вниманието се фокусира, както върху съхраняването на специфичната културна идентичност, така и в културния диалог между етносите.
Целта е комплексно въздействие както за образователно развитие, така и за личностното развитие и ефективното социализиране на децата от различни етноси.
Приоритет на интеркултурното образование е реализиране на форми на педагогическо взаимодействие между децата от различни етноси за утвърждаването на междукултурните ценности и многообразието в образователната среда, за изграждане и възпитаване у детето, на социокултурен модел на поведение. Спазвайки принципа на междукултурната рефлексия и тръгвайки от различията между всички деца, учителят трябва да изгради цялостна система на доверие и споделени ценности.
Обемът на образователното съдържание включва конкретни представи, ценности, знания и умения за етнокултурното взаимодействие, систематизирани в две образователни ядра: Културна идентичност и осъзнатост, Интеркултурно взаимодействие и права на детето.
Дейностите са подчинени на целта за стимулиране на интеркултурна компетентност на детето и неговата емоционална интелигентност.
Форма за осъществяване на самостоятелното образователно направление по интеркултурно образование „Етнокултурно взаимодействие“ се осъществява в основна форма на педагогическо взаимодействие с хорариум- 1 педагогическа ситуация седмично над максималният общ брой педагогически ситуации за целодневна организация за I, II и III възрастова група и 2 педагогически ситуации седмично над максималният общ брой педагогически ситуации за целодневна организация за IV възрастова група.